طراحی سردر کارخانه یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی معماری کارخانه و همچنین طراحی نمای کارخانه است. سر در ورودی کارخانه می تواند بر درک و برداشت بازدیدکنندگان، کارگران و مشتریانی که آن را می بینند تأثیر بگذارد. یک سردر ورودی خوب طراحی شده می تواند حس کیفیت، حرفه ای بودن و سازماندهی را منتقل کند. از سوی دیگر یک سردر ورودی با طراحی ضعیف و نادیده گرفته شده می تواند نشان دهنده عدم توجه به اصول استاندارد باشد. سردر ورودی کارخانه همچنین می تواند بر روحیه، انگیزه و بهره‌وری کارگرانی که هر روز وارد و خارج می شوند تأثیر بگذارد. یک ورودی دلپذیر و راحت می تواند باعث شود آنها احساس ارزشمندی، احترام و رضایت کنند. در حالی که یک ورودی ناخوشایند و نازیبا می تواند باعث دلسردی، سرخوردگی و نارضایتی آنها گردد. طراحی سردر کارخانه به دقت و مهارت خاصی نیاز دارد و باید کاملا متناسب با  اصول طراحی کارخانه باشد.

طراحی سردرکارخانه تسمه سازی روانترانس آپادانا توسط آرین مهدکاوش

سردر ورودی کارخانه روانترانس آپادانا- طراحی توسط آتلیه معماری آرین مهدکاوش

سر در کارخانه

عموما بازدیدکنندگان و کارگران ابتدا ورودی کارخانه را می بینند. سردر کارخانه فرصتی برای ارسال یک سیگنال مثبت قوی در مورد کیفیت و کار کارخانه است. یک سردر ورودی مرتب و چشم نواز، اولین برداشت مثبت را ایجاد می کند. در حالی که یک ورودی کثیف یا نامرتب، انعکاس ضعیفی روی برداشت اولیه فرد ایجاد می کند. کارخانه ای که دارای ورودی تمیز، مرتب و ایمن است نشان می‌دهد که به کیفیت، بهره‌وری و شرایط کاری مناسب متعهد است.

فهرست مطالب

مزایا طراحی درب ورودی کارخانه

از مزایای طراحی و اجرای یک درب ورودی کارخانه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  یک سیگنال مثبت به بازدیدکنندگان، خریداران و کارگران می فرستد.
 •  روش های ورود به کارخانه نشان دهنده نگرش مسئولیت پذیری و توجه به جزئیات است.
 •  نشان می دهد که شرکت برای بهره‌وری و شرایط کاری خوب ارزش قائل است.
طراحی سردر کارخانه چوبستانه

طراحی سردر ورودی شهرک صنعتی چوبستانه

ویژگی های سردر ورودی

در طراحی سر در و ورودی کارخانه توجه به نکات زیر الزامی است:

 • نمایش واضح نام و لوگو کارخانه برای شناسایی و تبلیغ برند
 • یک سیستم امنیتی نگهبانی برای تضمین ایمنی افراد
 • استفاده از علائم واضح برای کمک به بازدیدکنندگان و کارگران برای حرکت در اطراف کارخانه
 • ظاهری تمیز و مرتب برای نشان دادن احترام به محیط زیست و افراد
 • احداث یک سایبان یا لابی برای ایجاد سایه بان و آسایش برای محوطه ورودی

طراحی سردر کارخانه

طراحی درب ورودی کارخانه از آنجایی که می تواند بر درک و برداشت بازدیدکنندگان، کارگران و مشتریان تأثیرگذار باشد بسیار اهمیت دارد. برای طراحی درب ورودی یک کارخانه باید چندین فاکتور را در نظر گرفت از جمله:

 • استفاده از فضا: باید از هر متر مربع از فضای موجود به صورت استراتژیک و کارآمد استفاده شود. همچنین باید یک مقدار فضای کافی برای رشد و توسعه آینده کارخانه در نظر گرفته شود.
 • کارایی: طراحی مناسب باید امور روزمره را تا حد امکان برای کارکنان و کارگران کارخانه آسان نماید.
 • دسترسی: باید علائم واضحی برای کمک به جهت یابی و ارتباط از در ورودی کارخانه به سایر بخش های داخلی کارخانه ارائه گردد.
 • انتخاب مصالح سر در ورودی کارخانه: در ساخت سردر کارخانه باید مصالح و متریال‌هایی انتخاب شوند که متناسب با نیازها و ترجیحات کارخانه باشند.
 • سایبان یا لابی: با طراحی یک سایبان یا لابی برای محوطه ورودی می توان سرپناه و راحتی بسیار زیادی را برای بازدیدکنندگان ایجاد نمود. این کار همچنین می تواند جذابیت زیبایی شناسی سیستم ورودی را نیز افزایش دهد.

ساخت سردر کارخانه

نکاتی که در ساخت سر در کارخانه باید به آنها توجه شود عبارتند از:

کیفیت مصالح و اجزا: سردر ورودی کارخانه باید از متریال و اجزای بادوام و با کیفیت ساخته شده باشد.  این مصالح باید در برابر آب و هوا، سایش و پارگی مقاوم باشند. گیت ورودی همچنین باید با فناوری اتوماسیون و سیستم امنیتی نصب شده بر روی آن سازگار باشد. سردر ورودی کارخانه باید با طراحی و سبک حصار و ساختمان نیز مطابقت داشته باشد.

نصب و نگهداری: سردر کارخانه باید توسط متخصصان مجرب و با تجربه نصب شود. این متخصصان باید بتوانند عملکرد مناسب و ایمنی گیت را تضمین نمایند. سر در ورودی کارخانه باید به طور منظم بازرسی و نگهداری شود تا از هرگونه نقص یا آسیبی که می تواند بر عملکرد یا امنیت آن تأثیر بگذارد جلوگیری شود. گیت ورودی همچنین باید یک منبع تغذیه پشتیبان در صورت قطع برق داشته باشد.

رعایت استانداردها و مقررات: سردر ورودی کارخانه باید مطابق با استانداردها و مقررات موجود طراحی و اجرا گردد. به عنوان مثال، سردر ورودی باید الزامات ایمنی آتش، ایمنی الکتریکی و ایمنی محیطی را برآورده کند. ورودی کارخانه همچنین باید از منطقه بندی، ساختمان و کدهای ترافیکی که اندازه، ارتفاع، عرض و فاصله آن را تنظیم می کند پیروی نماید.

مراحل طراحی و ساخت سر در کارخانه

طراحی سر در ورودی کارخانه و واحدهای صنعتی در شرکت آرین مهدکاوش اصولا طبق مراحل زیر انجام می‌پذیرد. در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره هر یک از مراحل نیاز دارید کارشناسان ما جهت پاسخگویی به سوالات شما آماده‌اند.

 • مرحله برنامه ریزی: مرحله ای است که در آن اهداف، الزامات و مشخصات سر در توسط ذینفعان مانند کارخانه دار، معمار، مهندس و پیمانکار تعریف و توافق می شود. این مرحله همچنین شامل انجام تجزیه و تحلیل سایت، مطالعه امکان سنجی، برآورد بودجه و ارزیابی ریسک است.
 • مرحله طراحی: مرحله ای است که طرح های مفهومی، شماتیک و تفصیلی سر در توسط معمار و مهندس تدوین و نهایی می شود. این مرحله همچنین شامل انتخاب مواد، اجزا و تکنولوژی سر در ورودی و همچنین اخذ مجوزها و تاییدیه های لازم از مراجع می باشد.
 • مرحله ساخت: مرحله ای است که در آن سردر توسط پیمانکار و پیمانکاران فرعی نصب و اجرا می شود. این مرحله همچنین شامل هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های ساخت و ساز، اطمینان از کیفیت و استانداردهای ایمنی، آزمایش و راه‌اندازی سردر و رفع هرگونه مشکل یا مشکلی است که ممکن است ایجاد شود.
 • مرحله بهره برداری و نگهداری: مرحله ای است که سردر ورودی توسط کارکنان کارخانه و ارائه دهندگان خدمات استفاده و نگهداری می شود. این مرحله همچنین شامل نظارت و ارزیابی عملکرد و عملکرد سردر، انجام بازرسی‌ها و تعمیرات منظم، و اجرای هرگونه ارتقا یا اصلاحی است که ممکن است مورد نیاز باشد.

برای همکاری با ما جهت طراحی و ساخت سردر کارخانه با کارشناسان آرین مهدکاوش تماس بگیرید.

متریال های مناسب برای ساخت سردر

جهت ساخت سر در ورودی می توان از متریال و مصالح متنوعی استفاده نمود. شما می توانید موادی مانند فولاد ضد زنگ، برنز، آلومینیوم، شیشه سکوریت و چوب انتخاب کنید. در طراحی سردر همچنین می‌توان از سبک‌های دروازه‌ای مانند دروازه‌های کشویی، دروازه‌های چرخشی، دروازه‌های بالابر عمودی یا درهای متعادل استفاده نمود.

مطالب مرتبط پیشنهادی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *