مصلی لواسانات

طراحی نما مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش

پروژه طراحی و ساخت مصلی بزرگ لواسانات در زمینی به مساحت ۸۶۰۰ مترمربع در شمیرانات استان تهران توسط تیم آرین مهدکاوش در سال ۱۳۹۶ آغاز گردید. در این مجتمع فرهنگی مذهبی علاوه بر ارائه خدمات مذهبی، خدمات فرهنگی و آموزشی نیز انجام می‌گردد. طراحی ساختمان مصلی در سه طبقه با کاربری‌های مختلف صورت گرفت. طبقه همکف مصلی، کاربری مذهبی و مسجد دارد. طبقه زیرزمین جهت کاربری فرهنگی و طبقه اول توسط تیم آرین مهدکاوش برای امور آموزشی طراحی شد. در طراحی مصلی بزرگ لواسانات تهران یک حیاط مرکزی در وسط بنا قرار گرفت. سپس به وسیله رواق‌هایی دورتادور آن احاطه گردید که خود نوعی الگو برداری نمادین و کاربردی از عناصر رایج معماری است. کلیه خدمات طراحی و ساخت مسجد مصلی بزرگ لواسانات تهران اعم از مهندسی، تدارکات و اجرای این پروژه توسط تیم آرین مهدکاوش ارائه شده است. در صورت تمایل برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر از طراحی و ساخت مسجد و مجتمع فرهنگی مذهبی می‌توانید از صفحه طراحی و ساخت مجتمع فرهنگی، تفریحی ورزشی دیدن فرمایید.

کارفرمامکتب قائم شمیرانات
حوزه فعالیت مصلی فرهنگی مذهبی
موقعیت پروژهشمیرانات لواسانات
مساحت زمین۸۶۰۰ مترمربع
تاریخ شروع پروژه سال ۱۳۹۶

مشخصات سایت مصلی

منطقه ای که سایت مصلی در آن واقع گردیده، در جنوب غربی محدوده لواسان و دارای شیب تندی است. بسته به نقاط مختلف، زمین این پروژه دارای عوارض و پستی بلندی‌های بسیاری می‌باشد. از این رو متناسب با این نوسانات، شیب زمین مصلی نیز متغیر است. این شیب به مرور از غرب به شرق خیابان کاهش پیدا می‌کند. در ضلع شرقی سایت فعلی، مصلی ای قدیمی وجود داشت که قرار بود در آینده تغییر کاربری بدهد. در ضلع غربی فضایی باز وجود داشت که ما آن را برای تامین پارکینگ در نظر گرفتیم.

سایت مصلی بزرگ لواسانات
سایت مصلی بزرگ لواسانات
سایت مصلی بزرگ لواسانات
سایت مصلی بزرگ لواسانات
سایت مصلی بزرگ لواسانات

کاربری ساختمان مصلی

ساختمان مصلی در سایتی با مساحت حدود ۶۶۶۴ مترمربع شمیرانات واقع شده است. بنای مورد احداث با مساحتی حدود ۸۰۰۰ متر مربع در ۳ طبقه و حیاطی با مساحت حدود ۳۰۰۰ مترمربع می‌باشد. عملکردهای مصلی در سه بخش کاربری مذهبی در طبقه همکف، کاربری فرهنگی در زیرزمین مرتبط و طبقه اول به منظور کاربری آموزشی تعیین گردید. کلاس‌های آموزشی پاسخگوی ۵۵۰ نفر از محصلین می‌باشد. اتاق مدیریت، دفتر امام جمعه، اتاق‌های پذیرایی و استراحت، مانیتورینگ، اتاق صوت و اتاق پشت صحنه در طبقه همکف طراحی گردیده است. وضوخانه و سرویس‌های بهداشتی و کفش داری در طبقه همکف و ۱- همتراز با ورودی قرار گرفته‌اند. قرائت خانه برادران و خواهران به مساحت کلی ۳۵۰ مترمربع که پاسخگوی تعداد ۲۰۰ نفر به صورت مجزا می‌باشد در طبقه ۱- و همتراز با ورودی قرار دارد. کتابخانه‌ای به مساحت ۱۳۰ مترمربع با ظرفیت ۵۰ نفر  در طبقه ۱- و همتراز با ورودی طراحی گردیده است. در این پروژه یک سالن آمفی تئاتر با ظرفیت ۵۰۰ نفر در طبقه ۱- و همتراز با ورودی نیز تعبیه گردید. در نهایت پارکینگ مصلی به مساحت ۱۰۰۰۰ مترمربع و تامین بیش از ۴۰۰ جای پارک ماشین برای این پروژه در نظر گرفته شد.

طراحی معماری مسجد لواسانات

بنای مصلی به عنوان مهمترین ساختمان جامعه اسلامی لازم است که با رعایت ضوابط و مقررات ملی ساختمان به طریقی طراحی و اجرا شود که علاوه بر مقاومت کافی برای ایستادگی در برابر خطرات، بتواند در مواقع ویژه نیز به عنوان پایگاه مدیریت بحران مورد استفاده قرار گیرد. به منظور بهره‌وری حداکثری از نور طبیعی، در طبقات همکف، اول و 1- (همتراز با ورودی) از نور غیرمستقیم شمال استفاده گردید. از همین رو برای شبستان، نور جنوب و نور غیرمستقیم غرب و شرق به کار رفت. همچنین برای دریافت حداکثر مقدار نور در پوسته گنبد، پنجره‌هایی تعبیه گردید که استفاده مفیدی از نور طبیعی داشته باشند.

آلبوم طراحی داخلی مسجد بزرگ لواسانات

طراحی داخلی مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش
طراحی داخلی مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش
طراحی داخلی مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش
طراحی داخلی مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش
طراحی داخلی مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش

طراحی نما مصلی بزرگ لواسانات

ورودی مجموعه فرهنگی مذهبی یکی از با اهمیت ترین بخش‌هایی است که نقش موثری در ایجاد دعوت کنندگی مجموعه مصلی و هدایت به فضای آن را دارد. حیاط مرکزی به وسیله رواق‌هایی دورتادور احاطه‌شده که خود نوعی الگو برداری نمادین و کاربردی از عناصر رایج معماری است. این رواق‌ها بر روی جداره‌های مشرف به فضای باز میانی سایه اندازی می‌کند. همین امر موجب عدم افزایش دمای آن می‌باشد که علاوه بر دلایل اقلیمی، طراحی رواق با دهانه‌های تکرار شونده خود در نمای بیرونی، تنوع دید به فضای باز را در هنگام حرکت فراهم می‌نماید.

حیاط مرکزی عنصری مهم در سازماندهی و ارتباط دهنده کلیه فضاها با یکدیگر است و به عنوان عنصر اقلیمی و شکل دهنده مفهوم درون‌گرایی است. از نظر عملکردی، قرارگاه رفتاری انسان و محیط است. از این رو هم نقش فرهنگی دارد و هم نقش‌های عملکردی مختلف مانند محیط آرامش‌بخش و تنفس گاه ارتباطی، مخزن نور برای فضاهای داخلی، سازمان دهنده و ارتباط دهنده را داراست. استفاده از گودال باغچه و نمادهای پوشش منحنی شکل طاق و گنبد به معماری لطافت می‌بخشد و منجر به خلق فضایی متناسب با هویت معماری و کاربری بنا می‌گردد.

آلبوم طراحی نما مسجد

طراحی نما مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش
طراحی حیاط مرکزی مصلی بزرگ لواسانات توسط مجموعه آرین مهدکاوش
طراحی نما مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش
طراحی نما مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش
طراحی نما مصلی بزرگ لواسانات توسط تیم آرین مهدکاوش

جهت دریافت مشاوه رایگان درباره طراحی و ساخت مجتمع مذهبی فرهنگی، مسجد، حسینیه و یا هرگونه مجموعه فرهنگی مذهبی دیگر از طریق شماره‌های درج‌شده در انتهای این صفحه با کارشناسان آرین مهدکاوش تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *