ساخت کارخانه

 

 

 ساخت یک کارخانه صنعتی که استانداردها و شرایط لازم برای رسیدن به کیفیت بالا را داشته باشد و  آن را وارد فرآیند تولید کند، آسان نیست.

 

 

مشاور، طراح و پیمانکار اجرا و ساخت کارخانه

 

شرکت آرین مهدکاوش با بیش از ۲۵ سال تجربه به عنوان طراح تخصصی، مشاور و پیمانکار ساخت کارخانه، سوله و انبارهای صنعتی با کیفیت بالا فعالیت می‌نماید. به عنوان یک شرکت  epc وجه تمایز ما در حوزه ساخت و ساز کارخانه های صنعتی، ارائه کلیه خدمات مشاوره، طراحی، نظارت بر اجرا، پیمانکاری و ساخت کارخانه بر اساس استانداردها و ضوابط ساخت و ساز شهرک های صنعتی است. تیم ما صفر تا صد فرآیند احداث کارخانه از مرحله مشاوره و طراحی کارخانه گرفته تا انجام عملیات اجرایی و احداث آن را با مقرون به صرفه ترین هزینه و بالاترین کیفیت ارائه می‌دهد. در فرآیند طراحی و ساخت کارخانه توجه به نیازهای کارفرما، استفاده مناسب از فضای موجود و ارتباط مناسب بخش های مختلف کارخانه و طراحی بهینه از اصول مهمی است که ما آن را با دقت بسیار زیادی در پروژه های خود لحاظ می‌کنیم.

ساخت کارخانه

 کارخانه سیمکو پلیمر – طراحی و اجرا توسط تیم آرین مهدکاوش

ساخت و احداث کارخانه

کارخانه جهت تولید مستقیم محصولات تجاری و محل کار بسیاری از کارکنان است. از این رو کارخانه برای تجارت بسیار اهمیت دارد.کارخانه های صنعتی در مقیاس بزرگ نقش بسیار حیاتی در زنجیره تولید دارند. برای تکمیل کارخانه مطابق با الزامات و انتظارات سرمایه گذار نیاز به برنامه ریزی دقیق و مشخصی است. به خصوص در مرحله طراحی، لازم است از جزئیات، اطلاعات فنی و جزئیات ساختاری به طور واضح به کارخانه بیان شود. چالش‌های زیادی در این راه وجود دارد. داشتن درک نسبتاً خوبی از مراحل مختلف مورد نیاز برای برنامه ریزی و مدیریت پروژه ساخت و ساز کارخانه بسیار مفید است. ما در آرین مهدکاوش الزامات ساخت یک کارخانه صنعتی دقیق و حرفه ای را در این مطلب به تفصیل بیان می کنیم. شما با درک فرآیند ساخت کارخانه و انتخاب پیمانکار صنعتی مناسب به خوبی در راه یک پروژه ساخت و ساز موفق قرار خواهید گرفت.

 مشاوره طراحی و ساخت کارخانه

ساخت کارخانه یک سرمایه گذاری بلندمدت است، به همین دلیل اطمینان از کیفیت بالای ساختمانی که برپا می کنید به گونه ای که نیازهای شما را برآورده سازد و با قوانین و مقررات صنعت مطابق باشد ، بسیار مهم است. به همین دلیل است که لازم است به یک شرکت حرفه ای و با سابقه بسیار در طراحی و ساخت کارخانه و واحدهای صنعتی مانند آرین مهدکاوش برای انجام پروژه اعتماد کنید. ما با مدیریت دقیق نسبت به تمام جزئیات ساخت و ساز ساختمان کارخانه شما، خدمات مدیریت پروژه کاملی را به شما ارائه خواهیم داد. همین امروز جهت مشاوره رایگان با تیم مهندسین مشاور آرین مهدکاوش در مورد پروژه ساخت کارخانه خود صحبت کنید تا بتوانید کارخانه ای را احداث کنید که نیازهای شما را برآورده کند.

پایان کار ساخت کارخانه دیپوینت

 کارخانه یخچال سازی دیپوینت – طراحی و ساخت توسط تیم آرین مهدکاوش

چگونه یک کارخانه تاسیس یا راه اندازی کنیم؟

 ساخت یک کارخانه در سه فاز مختلف اتفاق می افتد. هنگامی که مکان مناسب و مجوزها را دریافت کردید، شرکت ساخت و ساز مرحله طراحی را آغاز می کند. اینجاست که طراحی کارخانه شما با استفاده از نرم افزارهای حرفه ای نقشه کشی توسط طراحان و مهندسین مجرب ترسیم می شود. تیم مهندسی اطمینان حاصل می کند که ساختار کارخانه شما با استانداردهای کیفیت و ایمنی مطابقت دارد و با تمام قوانین ساختمان مطابقت دارد. فاز بعدی، تامین تجهیزات است. این جایی است که تیرها، ستون‌ها، ورق‌های سقف و روکش‌ها برش، خم و بسته‌بندی می‌شوند و آماده انتقال به محل ساخت و ساز می‌شوند. آخرین مرحله، شروع فرآیند اجرایی و ساخت و سپس راه اندازی کارخانه است. تیم باتجربه آرین مهدکاوش با توجه به جزئیات و اطمینان از ارائه ساختاری با کیفیت که فراتر از انتظارات شما خواهد بود، کارخانه شما را به صورت حرفه ای می سازد.

اصول طراحی کارخانه و ارتباط بخش های مختلف کارخانه

یک استراتژی مدیریت بهینه برای افراد یک مرکز، تجهیزات عملیاتی، فضای ذخیره سازی، تجهیزات جابجایی مواد و سایر خدمات پشتیبانی، طراحی دیاگرام فضایی کارخانه نامیده می‌شود. در مرکز تولید یا کارخانه، پیکربندی و موقعیت یابی مراکز کار و سایر مراکز خدماتی مانند بازرسی، ذخیره‌سازی و حمل و نقل را پوشش می‌دهد. برخی از اصول اصلی برای برنامه ریزی کارخانه شامل استفاده موثر از فضا، حداقل جابجایی مواد، فاصله و یکپارچگی، جریان فرآیند، انعطاف پذیری چیدمان، ایمنی و امنیت و امکان سازگاری با توسعه های آینده است.

طراحی و ساخت ساختمان اداری، سوله تولید و سردر کارخانجات صنعتی

 

شرکت آرین مهدکاوش با بیش از ۲۵ سال سابقه و طراحی و ساخت بیش از ۱۰ کارخانه و واحد صنعتی آماده خدمت رسانی به شماست. تیم متخصصین زبده ما کلیه امور مربوط به طراحی کارخانه، ساخت کارخانه، طراحی ساختمان اداری کارخانه، طراحی سردر کارخانه، طراحی نما کارخانه، طراحی سوله و دیگر واحدهای صنعتی را ارائه می‌نماید.

مراحل ساخت کارخانه

مراحل طراحی و ساخت کارخانه به شرح زیر انجام می شود:

مرحله ۱: خرید و نگهداری مصالح ساختمانی

این یک مرحله مهم در فرآیند طراحی است. این امر هزینه های ناشی از مصالح را در طول فرآیند ساخت و ساز پیش بینی می کند که باعث کاهش اتلاف زمان و بی نظمی در ترتیب پروژه می شود. تیم ساخت و ساز باید در هنگام خرید و حفظ مصالح ساختمانی بسیار حساس باشند.

مرحله ۲: ساخت فونداسیون کارخانه

ساخت فونداسیون کارخانه مجموعه ای از اقدامات را شامل می شود که در زیر به ترتیب به آنها اشاره می نماییم:

– گودبرداری و تسطیح زمین: تصمیم گیری در مورد تسطیح زمین در نقشه های طراحی به شرایط زمین بستگی دارد.

– مکان یابی محور اصلی: این یک مرحله مهم برای تصمیم گیری در مورد سازه کارخانه است زیرا موقعیت های فونداسیون بر اساس این ستون اصلی برای ساخت و ساز خواهد بود.

– اجرای عملیات خاکی فونداسیون : توجه به وضعیت زمین الزامی است، دقت داشته باشید که کارگران برای ساختن یک فونداسیون محکم باید فنی و دقیق باشند.

– بتن ریزی و ساخت فونداسیون: یک گام مهم در ساختار کل پروژه، که کاملاً نشست و انحراف پی را پیش بینی می کند.

– تکمیل ساخت کف کارخانه

مرحله ۳: ساخت اسکلت فولادی

بتن و آرماتور دو ماده با ظرفیت باربری خوب هستند. سه مرحله اول این بخش طراحی، ساخت سازه و تکمیل فرآیند نصب در محل است.

مرحله ۴: طراحی و اجرای نمای کارخانه

طراحی مناسب نمای کارخانه زیبایی و معماری اسکلت فولادی را تعیین می کند. ظاهر کارخانه اولین چیزی است که مشتریان شما با آن مواجه شده و کارگران کارخانه هر روز آن را مشاهده می نمایند. یک طراحی مناسب نمای کارخانه می تواند مشتریان بیشتری را جذب نماید و بر بهبود کسب و کار شما تاثیر بسیار مثبتی بگذارد.

مرحله ۵: ساخت زیرساخت

سیستم زیرساخت فنی به همراه نقشه های طراحی کارخانه، راحتی کار کارخانه را تضمین می کند.

مرحله ۶: ساخت سیستم های فنی

سیستم های فنی برای محافظت از کارخانه در برابر اثرات محیطی نصب شده است. این سیستم‌ها شامل سیستم های حفاظت آتش، سیستم های ارتباطی، سیستم های الکتریکی، سیستم های فنی تولید، سیستم های شبکه، ارتباطات الکتریکی و امنیت ایمنی می باشند.

مرحله ۷: تجهیز کارخانه

پس از اتمام مراحل ساخت، تجهیزات لازم نصب و فضا مطابق با استانداردهای زیبایی شناسی کارخانه طراحی می شود.

مرحله ۸: پاکسازی و راه اندازی کارخانه

پس از اتمام مراحل ساخت و ساز کارخانه، نظافت کلی و عمومی آن باید قبل از تحویل و راه اندازی انجام پذیرد.

کارخانه چرم دوگام

کارخانه چرم دوگام – طراحی و اجرا توسط تیم آرین مهدکاوش

پیمانکار ساخت کارخانه

پیمانکار مناسب برای هر پروژه صنعتی باید دارای تجربه کافی باشد. دقت داشته باشید که شما نباید ساخت و ساز ساختمان صنعتی خود را به کسی که قبلاً هرگز یک ساختمان صنعتی را مدیریت نکرده است بسپارید. اگر با یک پیمانکار صنعتی صحبت می کنید اما مطمئن نیستید که چند سال تجربه در این صنعت دارد، همیشه بپرسید. ما  تیم های بسیار مجربی از پیمانکاران فرعی در ساخت و ساز کارخانه‌ها را دارا هستیم.  پیمانکاران با تجربه ملزم به ساخت پروژه های صنعتی در مقیاس بزرگی هستند که آرین مهدکاوش به آن معروف است. اگر تیمی از کارشناسان حرفه ای را در کارکنان خود نداشته باشیم، نمی‌توانیم پروژه‌های خود را تکمیل کنیم. با بیش از دو دهه تجربه، آرین مهدکاوش به تجربه پیمانکاری صنعتی خود در انجام پروژه های بسیار موفق افتخار می کند.

مجوزهای تاسیس کارخانه

یکی از مراحل مهم در تاسیس کارخانه و یا هر واحد صنعتی دیگر اخذ جوازهای مربوط به آن است. برخی از امور تجاری نیازی به اخذ مجوز ندارند اما برای تاسیس کارخانه شما به حداقل سه مجوز ۱. پروانه احداث ۲. پروانه بهره برداری و ۳. دریافت مجوز از وزارت صنایع یا همان جواز تاسیس کارخانه زیر نیاز دارید.

قیمت و هزینه ساخت کارخانه

هزینه ساخت کارخانه و واحدهای صنعتی متناسب با نوع پروژه و نیازها و خواسته های کارفرما متغیر است. به طور کلی شما دو نوع هزینه در یک پروژه صنعتی متحمل خواهید شد: هزینه های سخت و هزینه های نرم. دستمزد نیروی کار و قیمت مصالح نمونه هایی از هزینه های سخت هستند. نمونه هایی از هزینه های نرم عبارتند از بیمه، عناصر معماری و طراحی داخلی و مالیات. پیمانکار ساخت کارخانه باید قبل از شروع پروژه و در کل فرآیند ساخت و ساز صنعتی، این هزینه‌ها را با ذکر جزئیات کامل برای پروژه شما برآورد نماید. آنها همچنین باید هرگونه هزینه های پیش بینی نشده ای که در خلال کار ایجاد می شود را به موقع به شما اطلاع دهند. شما باید به عنوان یک کارفرما  در مورد تغییرات ناگهانی که ممکن است بر قیمت ساخت و ساز کارخانه شما تأثیر بگذارد، در جریان باشید.

مدت زمان ساخت کارخانه

سوال اصلی اکثر کارفرمایان این است که چه مدت طول می کشد تا پروژه ساخت و ساز کارخانه تکمیل شود؟ مدت زمان لازم برای تکمیل یک پروژه صنعتی به اندازه و پیچیدگی پروژه و همچنین زمان بندی و در دسترس بودن پیمانکار بستگی دارد. بسیار مهم است که قبل از شروع پروژه در مورد جدول زمانی با پیمانکار خود صحبت کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات دقیق تر متناسب با پروژه خود از طریق شماره های درج شده در انتهای صفحه با کارشناسان آرین مهدکاوش در تماس باشید.

بارانداز کارخانه پرژک

بارانداز کارخانه پرژک – طراحی و اجرا توسط تیم آرین مهدکاوش

نکات طراحی و ساخت کارخانه

معیارهای ساخت ساختمان صنعتی یکی از عوامل مهمی است که به کسب و کارها در ارزیابی کیفیت ساخت کمک می کند. بر اساس استانداردهای ساخت و ساز کارخانه های صنعتی، معیارهای اساسی ساخت کارخانه به شرح زیر است:

  • استانداردهای ایمنی پروژه: ایمنی فونداسیون و ایمنی سازه باید به گونه ای باد که ظرفیت نیاز به پاسخگویی به مقیاس تولید سیستم کارخانه را دارا باشد.
  •  استانداردهای محیط زیست و ایمنی شغلی: تضمین محیط کاری برای کارکنان در برابر آلودگی، صدا و گرد و غبار و غیره، جمع آوری و پردازش زباله؛ انجام نظارت ایمنی بر کل فرآیند ساخت
  •  طراحی مناسب دیاگرام فضایی کارخانه: سیستم ارتباطات کارخانه باید به گونه ای منعطف طراحی شود تا به انواع فعالیت‌ها در فرآیند تولید پاسخ دهد.
  • ساخت کارخانه باید از ترتیب نقشه های طراحی شده پیروی و الزامات ارائه شده در نقشه را تکمیل نماید.

شرکت طراحی و ساخت کارخانه

هنگامی که به دنبال شرکتی برای همکاری در ساخت کارخانه خود هستید، به دنبال شرکتی باشید که از فرآیند طراحی تا ساخت استفاده می کند. این به شما این امکان را می دهد که توسط یک نهاد واحد که برنامه ریزی، آماده سازی سایت و تمام جنبه های پروژه را مدیریت می کند، خدمات رسانی کنید. یک شرکت با قابلیت طراحی و ساخت، تمامی خدمات از جمله فروشندگان و پیمانکاران فرعی را هماهنگ و مدیریت خواهد کرد. شما پروژه خود را کنترل خواهید کرد و پیمانکار روند کلی را ساده می کند. شما باید شرکت یا پیمانکاری را استخدام نمایید که با تمام جنبه های ساخت و ساز از جمله فناوری های جدید آشنا باشد. شرکتی که سنت های قدیمی را درک کند اما آماده است خارج از چارچوب فکر کند و با استفاده از آخرین روش ها و مصالح موفقیت پروژه شما را تضمین نماید.

ساخت کارخانه

ساخت اسکلت فلزی کارخانه آسه تجارت – توسط تیم آرین مهدکاوش

مدیریت پیمان کارخانه

در مدیریت پیمان کارخانه تمامی امور مربوط به مدیریت فنی، اجرایی، اداری و برآورد هزینه های ساخت و ساز و نظارت بر اجرای دقیق پروژه ها برعهده پیمانکار یا شرکتی که مسئولیت مدیریت پیمان را بر عهده دارد سپرده می شود و کارفرما تنها هزینه های مورد نیاز را پرداخت می نماید. شرکت آرین مهدکاوش مهندسین و افراد ماهری در چندین حرفه دارد. بنابراین ما می‌توانیم صفر تا صد فرآیند ساخت و ساز پروژه شما را کنترل نماییم.با این روش دقت تخمین‌ها و جدول‌های زمانی اولیه را بهبود و هزینه‌های ساخت کارخانه را کاهش می دهیم. پیروی از روش طراحی تا ساخت مزایای زیر را به شما ارائه می دهد:

  • تسریع جدول زمانی
  •  کاهش هزینه ها
  • بهبود ایمنی
  • افزایش ارتباطات

پرسش های متداول

چرا آرین مهدکاوش را برای ساخت و ساز کارخانه خود انتخاب کنید؟

۱. دارا بودن تیم منابع انسانی، مهندسین، معماران و کارگران با تجربه بالا در ساخت و ساز

۲. مشاوره رایگان و مشتاقانه به صورت اختصاصی

۳. روند ساخت و ساز به شدت مدیریت شده و ایمن

۴. استفاده از با کیفیت ترین مصالح و تجهیز کارگاه

۵. مناسب ترین قیمت با توجه به بودجه کارفرمای محترم

لطفاً جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در دفتر مرکزی با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس بگیرید!

برای ساخت کارخانه از چه مصالحی استفاده می شود؟

فولاد یکی از قوی ترین و بادوام ترین مصالح ساختمانی است که ساختاری بادوام برای رفع نیازهای طولانی مدت کارخانه فراهم می کند. فولاد همه کاره و انعطاف پذیر است و تقریباً به هر شکلی قابل تبدیل است و نسبت استحکام به وزن بسیار خوبی دارد. حمل و نقل آسان و ساخت سریعی دارد. فولاد در برابر آتش مقاوم است و آن را به مصالح ساختمانی ایمنی تبدیل می کند و همچنین ۱۰۰٪ قابل بازیافت است. جهت ساخت نمای کارخانه نیز می توان از متریال و مصالح متنوعی استفاده کرد. بهترین مصالح برای اجرا نمای می توان به  سرامیک خشک و ورق های کامپوزیت اشاره کرد. اجرای نما به صورت خشک باعث می شود وزن سازه کمتر شود و هزینه های ساخت را به شدت کاهش می‌دهد. شایان ذکر است که آرین مهدکاوش به عنوان مجری تخصصی اجرای نمای خشک در سرتاسر کشور فعالیت می نماید.

آیا آرین مهدکاوش در شهرهای دیگر نیز خدمات مربوط به طراحی و ساخت کارخانه را ارائه می دهد؟

بله، آرین مهدکاوش خدمات مربوط به طراحی و ساخت کارخانه در سرتاسر کشور از جمله تهران و سایر شهرهای سمنان، قم و غیره را ارائه می دهد. ما تاکنون در بیش از هفت شهرک صنعتی مانند: شهرک صنعتی ایوانکی، شهرک صنعتی شمس آباد، شهرک صنعتی خاوران و غیره پروژه های طراحی و ساخت کارخانه را با موفقیت به مرحله بهره برداری رسانده‌ایم.