نورپردازی کارخانه و سایت صنعتی

یکی از بزرگترین نگرانی های هر کارخانه دار، بهره‌وری و ایمنی است. یک راه مطمئن برای رفع این نگرانی، روشنایی موثر کارخانه های صنعتی است. در این مقاله، نکات نورپردازی کارخانه را برای روشنایی مناسب محیط برای ارتقای بهره‌وری و ایمنی کارگران در سایت صنعتی و کارخانه ارائه خواهیم کرد. ما راه حل‌های مختلف روشنایی کارخانه را بررسی می‌کنیم، چالش‌ها و بهترین شیوه‌ها در اجرای سیستم‌های روشنایی موثر و اینکه چگونه نورپردازی در طراحی کارخانه می‌تواند برای فضای شما مفید باشد را بررسی می‌کنیم. روشنایی صنعتی یکنواخت، نور را در سراسر مناطق مورد پوشش یا کل سایت صنعتی متعادل می کند. کنتراست روشنایی قوی ممکن است منجر به کوری ناگهانی شود. از طرفی تابش خیره کننده باعث ناراحتی تجربه بصری و خستگی بصری می شود. نصب اشتباه نور و روشنایی بیش از حد از دلایل رایج تابش خیره کننده است.

فهرست مطالب

نورپردازی سایت صنعتی

نورپردازی صنعتی تفاوت های چشمگیری با نورپردازی منزل دارد. لامپ های روشنایی صنعتی دارای خروجی بالاتر، اندازه بزرگتر و کیفیت بادوام تر هستند. علاوه بر این، روشنایی صنعتی در انبار، گاراژ، کارخانه و سایر مکان‌هایی که خطر آسیب و تصادف دارند اعمال می‌شود. عموماً تعداد زیادی کارگر در این مکان ها مشغول به کار هستند. ایمنی و بهره‌وری کارگران ارتباط زیادی با روشنایی صنعتی دارد. با این حال، بسیاری از مردم اهمیت روشنایی صنعتی مناسب را نادیده می گیرند. نور ضعیف برای عملکرد کاری منفی است و باعث سردرد، قضاوت نادرست، خطا یا حتی آسیب می شود. از مزایای نورپردازی مناسب صنعتی می توان به افزایش تجربه بصری، کاهش تصادف، بهبود محیط کار، کاهش مشکلات سلامتی و افزایش بهره‌وری اشاره کرد که در ادامه به تفصیل هرکدام را مورد بررسی قرار می دهیم:

افزایش تجربه بصری

در سایت های صنعتی پارتیشن بندی مختلفی وجود دارد. ماشین سنگین، بازرسی دقیق، حمل و دریافت، بسته بندی و سایر عملیات ها همه در سایت صنعتی گنجانده شده است. کارگران در مشاغل تولیدی مختلف در یک سایت صنعتی کار می کنند. بنابراین، روشنایی صنعتی مناسب الزامات تمام وظایف و پارتیشن ها را پوشش می دهد و سپس تجربه بصری را افزایش می دهد. شکی نیست که دید مناسب نیاز اصلی برای روشنایی صنعتی است. کارگران برای انجام وظایف خود به نور کافی نیاز دارند. نور خیلی روشن یا ضعیف باعث کاهش دید می شود. البته یک شاخص CRI معرفی می شود که بالا بودن عدد آن بهبود تجربه بصری را افزایش می دهد. این شاخص به توانایی بازتاب رنگ واقعی آیتم اشاره دارد. هرچه شاخص رندر رنگ به 100 نزدیکتر باشد، رنگ ها طبیعی‌تر ظاهر می شوند. نورپردازی صنعتی با CRI بالای 70 برای نمایش رنگ واقعی اشیا مناسب است.

کاهش برخوردها و تصادفات

بارگیری، حمل و نقل، کار با ماشین و سایر فعالیت‌ها در سایت های صنعتی ممکن است باعث بروز حوادث شوند. تصادفات اغلب به دلیل قضاوت نادرست رخ می دهد که با دید ضعیف یا نور بیش از حد ارتباط دارد. روشنایی صنعتی مناسب به دید واضح‌تر کارگران کمک می‌کند و به آنها کمک می‌کند موقعیت، افراد و سرعت اشیاء متحرک را تشخیص دهند و از تصادف یا آسیب رساندن به افراد جلوگیری کنند. اما میزان کاهش حوادث ناشی از روشنایی مناسب صنعتی به محیط های صنعتی و خود کارگران بستگی دارد. محیط‌های صنعتی خشن، حتی اگر به نور مناسب مجهز باشند، همچنان از خطرات بالاتری نسبت به مکان‌های دیگر برخوردارند. علاوه بر این، اگر کارگران به وظایف خود با دقت عمل نکنند، ممکن است به دلیل سهل انگاری و بی احتیاطی آنها حادثه رخ دهد. روشنایی صنعتی مناسب تعداد معینی از تصادفات و نه همه را کاهش می دهد.

بهبود محیط کار

روشنایی صنعتی مناسب به محیط کار ارزش می بخشد. نور می تواند کل فضا را روشن کند و حس مثبت تری را برای کارگران به ارمغان بیاورد. یک محیط کاری بدون نور مناسب کسل کننده و خسته کننده به نظر می رسد. محیط کار باید تمیز و راحت باشد. یک محیط کاری کسل کننده، تمرکز کارگران را به جای انجام کار، به سمت شکایت از محیط ها سوق می دهد. محیط های کاری نامناسب بر روانی نیز تأثیر مخربی دارد. نور سفید گرم باعث می شود کارگران احساس آرامش بیشتری داشته باشند، اما محیط کار را نیز کم نور نشان می دهد. در مقابل، محیط کار تمیز و روشن با نورپردازی مناسب صنعتی نشان دهنده احترام به کارگران و ایجاد انگیزه در کار سخت است. بنابراین بهبود محیط کار برای افزایش بهره وری مفید است. عموما نور سفید سرد جهت محیط کار صنعتی ایده آل است.

کاهش مشکل سلامتی

هر دو نور کم و زیاد باعث مشکلات سلامتی می شود. کارگران در شرایط نور کم از خستگی فیزیکی و خستگی چشم رنج می برند. خیرگی می تواند باعث خستگی بینایی و آسیب به بینایی فرد شود. علاوه بر این، تابش خیره کننده بسیار آزاردهنده است زیرا اغلب باعث می شود افراد احساس اضطراب، عدم تمرکز و سایر ناراحتی های روانی کنند. نورپردازی نامناسب با سوسو زدن می تواند اثر استریوسکوپی را به همراه داشته باشد. اثر استریوسکوپی به اثر مضر منبع نور الکتریکی ناشی از نوسانات شار نوری، یعنی اثر مضر استریوسکوپی اشاره دارد. این اثر برای کارگرانی که ماشین‌ها را در محیط صنعتی حرکت می دهند خطرناک است. سایر نقص ها عبارتند از کاهش عملکرد بصری، حواس پرتی، انگیزه کمتر، سردرد، سرگیجه، اختلالات فکری و غیره. در نتیجه روشنایی صنعتی راحت و مناسب می تواند مشکلات سلامتی را کاهش دهد.

 افزایش بهره وری

کارگران در محیط با روشنایی مناسب کمتر مرتکب اشتباه می شوند. تحقیقات  نشان می دهند که روشنایی صنعتی مناسب می تواند حدود 10 تا 50 درصد بهره‌وری را افزایش دهد. کارگران کمتر در محیطی با نور کافی روشن و راحت احساس خستگی یا خواب می کنند. همچنین تحقیقات نشان داده است که با نورپردازی مناسب صنعتی می توان 30 تا 60 درصد مشکلات سلامتی مانند خستگی چشم، حالت تهوع و سردرد را کاهش داد. از آنجایی که کارگران روی کار خود تمرکز می کنند، دقت و سرعت ارتقا می یابد. در نتیجه، روشنایی صنعتی مناسب به افزایش بهره‌وری کمک می کند. روشنایی صنعتی برای تجربه بصری، سلامت کارگران، ایمنی و کارایی مهم است. اگرچه هزینه اولیه روشنایی صنعتی گران است، اما به دلیل افزایش بهره‌وری کارمندان و کارگران سایت صنعتی، سود بیشتر با روشنایی صنعتی مناسب حاصل می شود.

چرا نورپردازی کارخانه و سایت صنعتی مهم است؟

در گزارش ها آمده است که نور بد در یک سایت صنعتی می تواند به مشکلات متداولی اعم از: سوسو زدن، توزیع نابرابر نور، کنتراست بد و تابش خیره کننده منجر شود. اگر یک یا چند مورد از این شرایط رخ دهد، کارگران ممکن است نتوانند کار خود را به درستی انجام دهند یا بدتر از آن، ممکن است حتی به خود آسیب برسانند. یک طراحی مناسب روشنایی کارخانه می تواند روش کار شما و کارکنانتان را متحول کند. حتی اگر سیستم‌های شما تا حد زیادی خودکار باشند تاثیر نور کارخانه بر بودجه شما از آنچه فکر می کنید بیشتر است. روشنایی ناکارآمد می تواند مبلغ قابل توجهی را در طول سال برای شما هزینه داشته باشد، به خصوص اگر یک کارخانه بزرگ برای نورپردازی دارید. به همین دلیل است که در آرین مهدکاوش، ما خوشحالیم که هر زمان که مناسب شما باشد، مشاوره طراحی نورپردازی را ارائه نماییم.

ویژگی های نورپردازی کارخانه صنعتی

قبل از اینکه به تلاش برای تعیین دقیق میزان روشنایی برای انبار ادامه دهید، ممکن است آشنایی با برخی از اصطلاحاتی که در این فرآیند با آنها مواجه می شوید مفید باشد.

لومن

یک واحد متریک که میزان نور تولید شده توسط منبع روشنایی را اندازه گیری می کند. هر چه یک منبع نور بیشتری تولید کند، لومن آن بیشتر می شود.

لوکس

یک واحد متریک که شدت نور درک شده توسط چشم انسان را اندازه گیری می کند، چه هنگام عبور از چشم یا برخورد با سطح. 1 لوکس برابر است با  1 لومن / متر مربع.

نورپردازی کارخانه

هنگام محاسبه روشنایی سایت صنعتی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

مناطق مختلف ممکن است نیازهای روشنایی خاصی داشته باشند. به همین دلیل است که هنگام ارزیابی نیازهای روشنایی خود باید همه این جنبه‌ها را در نظر بگیرید. در زیر پیشنهاداتی جهت نورپردازی کارخانه‌ها ارائه شده است:

 • مناطق معمولی مانند اتاق استراحت، رختکن، سالن های نمایشگاه و تاسیسات بزرگ تولید قطعات به ۱۰۰-۲۰۰ لوکس نیاز دارند.
 • انبارهای باز، قسمت های فروش خودرو و اتاق های کنفرانس به ۲۰۰-۵۰۰ لوکس نیاز دارند.
 • نمایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و تأسیسات تولید قطعات کوچک به حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ لوکس نیاز دارند.
 • امکانات تولیدی با دقت بالا و سالن های ورزشی حرفه ای به ۱۰۰۰-۲۰۰۰ لوکس نیاز دارند.
 • مناطقی که کارهای بصری طولانی در آن انجام می شود باید از ۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ لوکس استفاده شود.

جهت نورپردازی کارخانه به چه تعداد لامپ نیاز است؟

پاسخ به این سوال بسته به اندازه و نیاز سایت صنعتی شما بسیار متفاوت است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید برای تولید مقدار مناسب نور چند وسیله ضروری است. به یاد داشته باشید که نورپردازی کارخانه می تواند انواع و اندازه های مختلفی داشته باشد، بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد تعداد دقیق چراغ های LED انبار که نیاز دارید، حتماً اطلاعاتی در مورد مشخصات کسب کنید. اولین چیزی که باید تعیین شود اندازه انبار است تا بتوان لومن مورد نیاز ایده آل را محاسبه نمود.

محاسبه نیازهای لومن

بعد از اینکه اندازه انبار یا محیط به دست آمد، زمان تعیین لومن مورد نیاز است. قبل از انجام این کار، به خاطر داشته باشید که ممکن است عوامل خاصی وجود داشته باشد که می تواند بر این تعداد تأثیر بگذارد. یکی از این عوامل ارتفاع سقف است که چراغ ها در آن نصب خواهند شد. همچنین باید نوع کار انجام شده در مرکز و محصولاتی که در حال کار هستند در نظر گرفته شود. دلیل آن کاملاً واضح است: کار با اقلام بزرگ به نور دقیق کمتری نیاز دارد در حالی که کار با وسایل کوچک نیاز به تنظیم روشن تری دارد.

در زیر چند نمونه آورده شده است که به درک بهتر شما از مطالب کمک کند:

 • انبارهایی که اقلام بزرگ را نگهداری می کنند باید حدود ۱۰ لومن در هر تقریبا ۱۰۰ سانتی متر مربع نیاز داشته باشند.
 • انبارهایی که اقلام کوچک را نگهداری می کنند از ۳۰ لومن در تقریبا ۱۰۰ سانتی متر مربع بهره مند می شوند
 • راهروها به روشنایی متوسط نیاز دارند، به این معنی که شما باید حدود ۲۰ لومن در تقریبا هر ۱۰۰ سانتی متر مربع ارائه دهید.

بر اساس این مثال ها و اندازه گیری های مکان، می توان یک تخمین از نیازهای لومن را برای تاسیسات محاسبه نمود.

نورپردازی سایت صنعتی

کارخانه شما قلب کسب و کار شما است و اطمینان از عملکرد روان آن برای موفقیت مداوم شما بسیار مهم است. نورپردازی برای این بخش مهمتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. ما در آرین مهدکاوش، بیش از ۱۰ سال است که در صنعت طراحی و ساخت کارخانه و سایت های صنعتی فعالیت می کنیم، و تجربه جامع، دانش و حرفه ای بودن ما را به انتخابی ایده آل برای به روز رسانی طراحی روشنایی کارخانه شما تبدیل می کند.

جهت دریافت مشاوره تخصصی اجرا و استعلام قیمت طراحی و اجرا نورپردازی کارخانه و سایت صنعتی با ما تماس بگیرید.

02126424436

شرکت طراحی نورپردازی کارخانه و سایت صنعتی

در آرین مهدکاوش، ما خدمات طراحی نورپردازی کامل خود را به همه مشتریان خود ارائه می دهیم. فرقی نمی‌کند در پروژه بازسازی کارخانه خود به‌ دنبال بازسازی کلی روشنایی کارخانه برای یک سایت صنعتی بزرگ هستید، یا یک شرکت تولیدی کوچک دارید که به روشنایی بهبود یافته به عنوان افزوده‌ای به لباس فعلی‌تان نیاز دارد. ما تمام زمینه ها و مقیاس های روشنایی کارخانه را با فرآیند مشاوره جامع خود پوشش می دهیم. ما می توانیم مصرف انرژی فعلی و مصرف انرژی پیش‌بینی‌شده شما را به‌ عنوان بخشی از خدمات انجام دهیم و مقایسه دقیقی را برای شما ارائه نماییم. مدیریت ما در مورد روشنایی کارخانه همه احتمالات را در نظر می گیرد، بنابراین ما نه تنها به کسب و کار شما کمک می کنیم تا در درازمدت در هزینه خود صرفه جویی کند، بلکه اکنون نیز در انتخاب های خود مطمئن باشید.

صرفه جویی در انرژی از طریق مدیریت پروژه

ما می توانیم از سایت صنعتی شما بازدید کنیم و محاسبات روشنایی و مشاوره ارائه دهیم و اطلاعات دقیقی در مورد صرفه جویی مالی انرژی، کیلووات ساعت و غیره ارائه دهیم. این بخشی از خدمات مدیریت پروژه کامل ما را تشکیل می دهد، که تضمین می کند شما در جریان پیشرفت کار هر مرحله هستید، در حالی که ما اغلب راه حل هایی برای نورپردازی کارخانه و سایت صنعتی پیشنهاد می کنیم که می تواند موثرتر و کارآمدتر باشد و در هزینه شما صرفه جویی شود. بنابراین، اگر می‌خواهید درباره طراحی روشنایی و بهره‌وری انرژی تجاری و صنعتی بیشتر بدانید، همین امروز با ما تماس بگیرید. در صورتی که تصمیم به بهبود روشنایی کارخانه خود دارید همین امروز با ما تماس بگیرید و ما بسیار خوشحال خواهیم شد که به روشن کردن آینده کسب و کار شما کمک کنیم.

انتخاب طرح نورپردازی کارخانه مناسب

روشنایی در یک کارخانه نه تنها برای کارفرمایان مهم است بلکه روشنایی خوب برای ایمنی و امنیت مجموعه نیز مهم است. کارخانجات با نور خوب نیز در مقایسه با فضای بد نور، فضای کار را بهبود می بخشند. با این حال، نورپردازی یک فضای بزرگ مانند یک کارخانه می تواند بسیار گران باشد. مجبور به تعویض و سرویس دهی زیاد لامپ ها نیز می تواند کارایی را مختل کرده و بهره وری را تحت تاثیر قرار دهد.

هنگام برنامه ریزی برای نورپردازی کارخانه، باید با یک شرکت متخصص همکاری کنید تا یک راه حل ترکیبی برای تمام نیازهای شما ارائه دهد.

 •  ال ای دی ها انرژی بسیار کمتری نسبت به نورپردازی های سنتی مانند لامپ های HID و MHL مصرف می کنند. لامپ های LED نیز طول عمر بیشتری با میانگین ۵۰۰۰۰ ساعت دارند. طول عمر بیشتر به معنای تغییرات کمتر در دوره های زمانی طولانی تر است.
 •      هنگامی که چراغ ها را نصب نمودید، دیگر لازم نیست برای مدت طولانی نگران آنها باشید. نور ارائه شده توسط LED ها به طور یکنواخت در فضای بزرگ کارخانه توزیع می شود. این لامپ ها در حالی که روشن است، تابش خیره کننده ای ایجاد نمی کند که برای کارگران ناراحت کننده باشد.
 •      با استفاده از چراغ های LED  در محیط کارخانه می توانید از نورپردازی بهینه لذت ببرید و در هزینه ها صرفه جویی کنید. ما در مهدکاوش تاکنون به مشتریان زیادی در این زمینه خدمات رسانی کرده ایم و تعریف روشنایی کارخانه را به آنها را به گونه ای ارائه نمودیم که تمام استانداردهای لازم را برآورده نماید.
 • کاهش مصرف انرژی تا ۶۰ درصد و افزایش خروجی تا ۱۵۰ درصد با روشنایی LED مناسب کارخانه امکان پذیر است. با کاهش مصرف انرژی، ما همچنین به کارخانه شما کمک می کنیم تا با کاهش ردپای کربن، کارخانه شما سازگارتر با محیط زیست باشد.

چرا برای نورپردازی کارخانه LED را انتخاب کنید؟

کارخانه‌ها می‌توانند قبض‌های انرژی بسیار بالایی داشته باشند و ۲۰ تا ۴۰ درصد این صورت حساب می‌تواند فقط برای روشنایی باشد. تصور کنید اگر بتوانید مصرف انرژی ناشی از روشنایی را کاهش دهید چقدر می توانید در هزینه های انرژی صرفه جویی کنید. استفاده از روشنایی LED در کارخانه شما می تواند به انجام این کار کمک کند.

 • ال ای دی ها گرمای بسیار کمتری نسبت به سایر روش های روشنایی سنتی تولید می کنند. این بدان معناست که برای همان مقدار الکتریسیته، نور بیشتری تولید می‌کنند و به منبع روشنایی کارآمدتری تبدیل می‌شوند.
 • آن ها همچنین می توانند با استفاده از تعداد کمتر لامپ، طول عمر بیشتر و کاهش زمان خرابی با نیاز به نگهداری کمتر، در هزینه های طولانی مدت صرفه جویی کنید. از آنجایی که زمان کمتری را صرف نگرانی در مورد روشنایی خود می کنید، می توانید آن زمان را به روش های سازنده تری صرف کنید.
 • LED ها همچنین برای کارخانه ها ایده آل هستند زیرا مقاومت بالاتری در برابر ضربه و ارتعاش دارند که از عوامل رایج تولید صنعتی هستند. ال‌ای‌دی‌ها در محیط‌هایی که دما می‌تواند بالاتر از حد معمول افزایش یابد پایدارتر هستند و برای کارخانه‌ها ایده‌آل هستند.
 •  از آنجایی که ال‌ای‌دی‌ها حاوی هالید یا جیوه نیستند، دفع آن‌ها راحت‌تر است و برای محیط زیست خطرناک‌تر هستند.
 • آن ها با اتوماسیون هایی مانند سنسورها، تایمرها و فناوری به خوبی کار می‌کند. ال‌ای‌دی‌ها نسبت به نورهای سنتی سایش و پارگی بسیار کمتری دارند. دوام ال ای دی ها آنها را بسیار مقرون به صرفه تر می کند و در عین حال نور بهتری را برای فضاهای داخلی بزرگ مانند کارخانه ها فراهم می کند. با مزایای بسیار زیادی که باید از آن لذت ببرید، جای هیچ سوالی وجود ندارد که چرا باید زودتر وسایل لازم جهت تامین روشنایی محیط کارخانه خود را به LED تغییر دهید.
طراحی نورپردازی کارخانه

از چه الگوی توزیع نوری استفاده کنیم؟

ما چند نوع الگوی نورپردازی را بر اساس نوع فضای کارخانه ای که دارید ارائه می دهیم. به عنوان مثال یک نوع الگو از ردیف های باریک نورپردازی طولانی تشکیل شده است. کارخانه هایی که دارای واحدهای ماشینی طولانی هستند که فاصله آنها به یک اندازه است، شیوه نورپردازی در این الگو را برای فضای خود ایده آل می یابند. نورپردازی از بالا به پایین ارائه شده توسط این الگو، نور را دقیقاً بر روی ماشین آلات مورد نیاز متمرکز می کند.

نوع دوم نورپردازی با الگوی V برای کارخانه‌هایی با پلان‌های طبقه باز که نیاز به روشنایی گسترده دارند، به خوبی کار می‌کند. این نوع الگو از وسایل مربع یا گرد استفاده می کند که نور را در یک آرایه توزیع می کند. البته ما بعد از اینکه فضای کارخانه شما را بررسی کردیم، می‌توانیم بهترین الگوها را جهت نورپردازی مورد استفاده شما ارائه نماییم.

فاصله وسایل روشنایی باید چگونه باشد؟

وسایل لازم جهت نورپردازی فضا بایدبه گونه‌ای قرار داده شود که حداکثر سود را برای روشنایی و صرفه‌جویی هزینه داشته باشد. در آرین مهدکاوش ما فقط به تعداد مورد نیاز از چراغ استفاده می کنیم تا روشنایی کافی و یکنواخت را برای کل کارخانه شما فراهم کنیم. ما هنگام طراحی نورپردازی کارخانه مطمئن می‌شویم که لامپ‌ها را خیلی نزدیک به هم قرار ندهیم. زیرا این امر باعث می‌شود از لامپ‌های بیشتری استفاده کنیم و در جایی که نور همپوشانی دارد، بخش های بسیار روشنی داشته باشیم. ما همچنین اطمینان حاصل می کنیم که از لامپ های خیلی کم که منجر به ایجاد مناطق سایه دار در فضای کارخانه می شود استفاده نکنیم. وجود سایه ها و فضاهای تاریک در یک کارخانه می تواند یک خطر ایمنی باشد و باید از آن اجتناب کرد. برای کارآمدترین کار در یک کارخانه، همه مناطق باید به اندازه کافی روشن باشند.

چرا نورپردازی کارخانه خود را به آرین مهدکاوش بسپاریم؟

در آرین مهدکاوش، دارای تیمی از کارشناسان هستیم که به طور کامل در مورد نحوه کار نورپردازی کارخانه آموزش دیده اند. آنها با دانش و تجربه خود می توانند نیازهای شما را به طور کامل ارزیابی کنند و سپس برنامه ای را برای حداکثر سود شما طراحی کنند. ما از مدرن ترین سیستم های روشنایی LED کارخانه استفاده می کنیم که با نصب در کارخانه شما، فضای شما را کاملا متحول می کند. هنگامی که برای اولین بار با ما تماس می گیرید، ما یک بررسی کامل از کارخانه شما انجام می دهیم. پس از دریافت یک ایده واضح از فضای شما، نیازهای شما، وسایل روشنایی موجود و سایر عوامل، شروع به طراحی نورپردازی می کنیم. ما به وضوح برای شما توضیح خواهیم داد که چه کاری باید انجام شود و چرا باید انجام شود پس همین امروز با ما تماس بگیرید.

راه‌های ارتباطی با شرکت آرین مهد کاوش:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *