ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یک پانل کامپوزیتی است که به شما امکان می دهد سقف را بپوشانید و همزمان آن را عایق کنید. در واقع، این نوع پانل شامل یک لایه عایق است که توسط دو لایه روکش پیچیده شده است، از این رو “ساندویچ” نامیده می شود. ساندویچ پنل ها کاربردهای بسیاری دارند و عموما در اجرای سقف و دیوارهای سوله های صنعتی و ساخت کارخانه استفاده می شوند. بنابراین یک محصول نهایی است که آماده نصب مستقیم است. لایه های روی هم بسته به مدل ها و پرداخت ها متفاوت است. به طور معمول، این پانل ها ظاهری فلزی دارند. در مورد عایق حرارتی، ساندویچ پنل ها اغلب حاوی فوم پلی اورتان سفت و سخت یا پشم سنگ هستند. اما پانل های حاوی عایق طبیعی و زیست محیطی نیز وجود دارد.

فهرست مطالب

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل به انگلیسی به صورت sandwich panel   نوشته می شود و آن ها مصالح ساختمانی کلاسیک و بادوام برای عایق کاری و پوشش سقف ها و روکش ها هستند. این متریال جهت پوشش سقف و دیوار استفاده می شود و از دو صفحه فولادی با یک عایق بین این دو تشکیل شده است. ساندویچ پانل ها نام خود را مدیون روش توسعه شان هستند: دو صفحه بیرونی عایق را ساندویچ می کنند. از پنل های ساندویچی برای ساخت و ساز جدید و همچنین بازسازی می توان استفاده نمود.

مزایا ساندویچ پانل

پانل های ساندویچ به دلیل ویژگی های بسیاری که دارند بسیار محبوب هستند. در ادامه به ذکر برخی از مزیت های استفاده از آن ها می پردازیم:

نصب ساده

با استفاده از سیستم زبانه ها و شیارها، پانل های ساندویچی به راحتی مونتاژ می شوند و با استفاده از اره  به راحتی برش داده می شوند.

سرعت اجرا

ادغام لایه های مختلف در یک جزء واحد، با محدود کردن کارهایی که باید برای عایق کاری و ایجاد روکش یا پوشش سقف انجام شوند، در زمان صرفه جویی می کند. زمان ساخت و ساز برای یک تجارت بسیار مهم است. هر چه زودتر یک ساختمان ساخته شود، سرمایه گذاری زودتر سودآور خواهد بود. لازم به ذکر است که، ساخت یک بنای بنایی سنتی می تواند ۶ تا ۷ ماه طول بکشد و ساخت یک ساختمان با همان حجم با استفاده از پانل های ساندویچ فقط یک ماه طول می کشد. استفاده از ساندویچ پانل به شما این امکان را می دهد که یک پوشش حرفه ای سقف را در سریع ترین زمان ممکن نصب کنید.

فرآیندهای ساخت و ساز

در برخی از بخش های صنعت، الزامات ساخت و ساز می تواند برای یک پروژه بسیار مهم باشد. ساخت به صورت “فرایند خشک” یکی از این شرایط است. به این معنی که مصالح ساختمانی در روش اجرای خشک به آب و ملات نیاز ندارند. هنگام مونتاژ ساختار و تثبیت پوشش پانل های ساندویچی یک فرآیند اجرای خشک است و  از نصب بدون استفاده از مواد مبتنی بر آب استفاده می کند. در مورد ساندویچ پانل، نصاب فقط از پیچ استفاده می کند.

عایق حرارتی

اکثر ساندویچ پانل های موجود در بازار دارای مقاومت حرارتی و صوتی بالایی هستند. هرچه پانل ها ضخیم تر باشند عایق بهتری دارند. پانل های ساندویچی از عایق حرارتی و صوتی عالی بهره می برند و تلفات انرژی از پشت بام و دیوارها را کاهش می دهند و پل های حرارتی را از بین می برند. با این حال، مهم است که مونتاژ به درستی انجام شود. آن ها به طور مستقیم به تیرهای سقف متصل می شوند. این عایق حرارتی خوب همچنین به کاهش هزینه انرژی ساختمان کمک می کند. در واقع می توان سرمایش یا گرمایش ساختمان را بهتر کنترل کرد. علاوه بر عایق حرارتی، نصب پنل ساندویچی باعث ارتقاء عایق صوتی می شود که باعث می شود ساختمان مکانی مناسب برای کار و به دور از سر و صدای بیرون باشد.

زیبایی

ساندویچ پانل نیز در زیبایی کلی ساختمان نقش دارد. لایه‌های بیرونی را می‌توان از چندین ماده ساخته و در چندین رنگ برای سفارشی‌ سازی تقریباً بی‌نهایت تولید کرد. این پانل ها را می توان به صورت افقی، زاویه ای یا عمودی نصب کرد تا با طراحی هر ساختمانی مطابقت داشته باشد. پنل های ساندویچی علاوه بر اینکه به ساختمان های مجهز به آن شخصیت می بخشند، نصب آسانی دارند. بنابراین آنها در زمان ساخت و ساز صرفه جویی می کنند. از نقطه نظر زیبایی شناسی، پانل های دو پوسته دارای انتخاب گسترده ای از پوشش ها، سبک ها و فرمت های مختلف هستند که برای نیازهای خاص مرتبط با بازسازی یا ساخت و ساز جدید ایده آل است.

استحکام بالا

این مصالح به دلیل استحکام بالا از همتایان خود متمایز است. تغییر دما هر چه باشد، هیچ ضعفی از خود نشان نمی دهد و به خوبی در برابر تمام خطرات آب و هوایی مقاومت می کند. استفاده از آن ها برای مناطق صنعتی بسیار مناسب است و بیش از ۳۰ سال عمر مفید دارد.

عایق صوتی

ساندویچ پنل ها علاوه بر محدودسازی تلفات حرارتی ، به عنوان یک عایق صوتی نیز عمل می کند. از طرف دیگر، صفحه پروفیل فلزی به طور کلی ضد زنگ و نسوز است که حداکثر محافظت در برابر آتش و رطوبت را تضمین می کند.

نگهداری آسان

در نهایت این پانل ها پس از نصب هیچ مشکلی در نگهداری ایجاد نخواهد کرد. در واقع در صورت وجود خزه یا قارچ آسیبی نمی بیند. فقط چند مرحله اساسی برای نگهداری آن لازم است، یعنی:

 •      حذف دوره ای ضایعات گیاهی (علف، خزه، برگ و غیره)
 •      حفظ وضعیت خوب زهکشی طوفان
 •      نگهداری در شرایط مناسب سازه هایی که به عایق رطوبتی سقف کمک می کنند.
مجری ساندویچ پانل

معایب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل دارای معایبی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه

نسبت به دیگر مصالح های ساختمانی که برای پوشش سقف و دیوار استفاده می شود ساندویچ پانل قیمت بالاتری دارد. به خصوص زمان هایی که لازم است ابعاد ورق ها متناسب با پروژه به صورت اختصاصی برش بخورند که در این صورت هزینه ها بالاتر نیز می رود.

خاصیت ضدحریق

باید دقت داشته باشید که تنها برخی از ساندویچ پانل ها خاصیت ضدحریق دارند و همه آن ها دارای این ویژگی نیستند.

ماندگاری و طول عمر

نحوه نصب ساندویچ پانل ها در دوارم و طول عمر آن ها به شدت تاثیرگذار است. در صورتی که پانل ها به خوبی نصب نشوند و در معرض آب و هوای نامناسب مثل بادهای شدید قرار بگیرند احتمال دارد از عمر مفید آن ها کاسته شود.

بازیافت و حفاظت از محیط زیست

بازیافت این مواد به علت ساختار چند لایه ای که دارند تا حدی دشوار است و دفع آن و تجزیه آن در طبیعت تقریبا یک مشکل است.

ابعاد محدود

ساندویچ پانل ها در ابعاد و اندازه های مشخصی تولید می شوند و این ابعاد تا حدودی محدود است. در صورتی که برای اجرای پروژه خود به ابعاد سفارشی نیاز دارید هزینه شما افزایش خواهد یافت.

نمونه پروژه های استفاده از ساندویچ پانل تیم آرین مهدکاوش

اجزای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل از سه لایه پانل تشکیل شده است. یک لایه ضد آب، یک لایه عایق و یک لایه تزئینی و روکش است. لایه ضد آب مقاومت بسیار خوبی در برابر حملات خارجی مانند خوردگی، آتش سوزی و آب و هوای سخت ایجاد می کند. این لایه اول می تواند از پانل های پروفیلی ساخته شده از آلومینیوم، فولاد گالوانیزه، فایبرگلاس، ورق فلز یا حتی پلی استر تشکیل شود. لایه دوم عموما از فوم پلی اورتان، پشم، سنگ یا حتی لانه زنبوری ساخته شده است. لایه آخر کاملاً زیبایی است و در رنگ ها و بافت های مختلف وجود دارد. پانل های خود نگهدار به دلیل طول عمر زیاد و سبک بودنشان که سهولت حمل و نقل و نصب را تضمین می کند، محبوب هستند.

انواع ساندویچ پنل ها

ساندویچ پانل ها به طور کلی بر اساس مواد عایق حرارتی مورد استفاده به عنوان هسته گروه بندی می شوند. این مواد عمدتاً از نظر عملکرد عایق حرارتی، عایق صدا، واکنش در برابر آتش و وزن متفاوت هستند و دارای دسته بندی های زیر هستند:

 • ساندویچ پانل عایق حرارت
 •  ضدحریق
 • ساندویچ پانل پی وی سی
 • عایق صوتی
 • ضدآب
 • ساندویچ پانل پیش ساخته
 • طرح دار
 • ساندویچ پانل چوبی سقفی
 • رنگی
 • پشم سنگ
 • ساندویچ پانل پلی یورتان
 • ساندویچ پانل با فوم پلی استایرن

کاربرد ساندویچ پنل

ساندویچ پانل ها در اندازه های مختلف موجود هستند و حتی می توان آنها را در محل ساخت. بنابراین می توان از آنها برای همه نوع کاربرد استفاده کرد. طیف گسترده ای از پانل ها در بازار موجود است مه برخی برای پوشش و عایق کاری سوله ها و کارخانه ها استفاده می شوند، در حالی که برخی دیگر پانل های پوششی واقعی برای سقف های شیبدار سوله ها هستند. ساندویچ پانل به طور گسترده ای به عنوان روکش خارجی برای ساختمان ها استفاده می شود، جایی که آنها برای ایجاد مقاومت در برابر آب و هوا و مقاومت در برابر بارگذاری باد و غیره مورد نیاز هستند. همچنین می توان از آن هم برای ساخت و ساز جدید و هم برای بازسازی استفاده نمود.

انواع ساختمان های دارای ساندویچ پانل هستند عبارتند از:

 • ساختمان های صنعتی و کارخانه های فرآوری.
 • ساختمان تجاری
 • ساختمان های صنعتی مثل سوله ها و کارخانه ها
 • ساختمان های موقت
 • ساختمان های انباری.
 • اتاق های تمیز
 • ویلاهای پیش ساخته
 • ساختمان های کشاورزی.
 • مراکز خرید.
 • امکانات ورزشی.
 • ساختمان های حمل و نقل
پوشش سقف ساندویچ پنل کارخانه دوگام

در صورت نیاز به خرید ساندویچ پانل، بهتر است که پانل های خودر ا مستقیما از تولید کننده و یا نمایندگان فروش آن تهیه فرمایید. شما می توانید از آرین مهدکاوش به عنوان مجری تخصصی پروژه های عمرانی در پروژه های خود کمک بگیرید و ساندویچ پانل مورد نیاز پروژه خود را با حذف واسطه ها و با تضمین کیفیت و قیمت به صورت مستقیم از ما خریداری نمایید. ما به مشتریان خود اطمینان می دهیم که کادر فنی و تخصصی باتجربه خود را جهت اجرای هرچه بهتر و مقرون به صرفه تر پروژه ها به کار میگیریم.

جهت دریافت مشاوره تخصصی اجرا و استعلام قیمت ساندویچ پنل با ما تماس بگیرید.

02126424436

ساندویچ پانل سقفی

سقف ساختمان یکی از مهم ترین بخش های معماری ساختمان است، در حالی که بیشترین تاثیر را از شرایط طبیعی مانند برف، باران و طوفان می گیرد. ساندویچ پانل یک پانل پوششی است که عمدتاً برای سقف استفاده می شود که قبلاً حاوی یک لایه عایق حرارتی است. بنابراین این نوع پانل پوشش یک سقف و عایق کاری آن را به یکباره امکان پذیر می کند.  ساندویچ پانل سقفی برای ارائه دوام و کارایی به سقف انبارهای صنعتی یا منازل مسکونی اعم از گاراژ، استخر یا مرکز تدارکات ساخته شده است. این نوع پانل به راحتی مونتاژ می شود، سبک وزن است و از ظرفیت عایق و آکوستیک بالایی برخوردار است. از دو ورق فولادی آجدار و یک هسته عایق پلی اورتان تشکیل شده است. همه کاره، مقاوم و پایدار برای سقف های صنعتی بزرگ و کارخانه ها و سوله ها مورد استفاده قرار میگیرد.

ساندویچ پانل دیواری

اگرچه پانل های ساندویچی بیشتر برای پوشش سقف استفاده می شود، اما می توان از آنها برای پوشش نما نیز استفاده کرد. سیستم های پانل عایق برای دیوارهای خارجی و داخلی عملکرد بسیار بالایی در برابر آتش سوزی، حرارتی و ساختاری دارند. راندمان انرژی عالی، وزن کم و استحکام سازه بالا، دیوار ساندویچی را به محبوب ترین پانل های بتنی پیش ساخته عایق برای نما تبدیل کرده است. ساندویچ از یک لایه داخلی بتنی باربر و یک لایه بتنی نما با یک لایه عایق صلب تشکیل شده است . المان های دیوار ساندویچی به صورت افقی روی میزها تولید می شوند. بازشوهای در و پنجره به دیوارهای ساندویچی از قبل در کارخانه پیش ساخته اضافه می شوند.

ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله ها و کارخانه ها

ساندویچ پانل برای سقف و روکش فلزی روز به روز محبوب تر می شود. یکی از دلایل اصلی راندمان حرارتی است: آن ها عایق حرارتی عالی را ارائه می دهند و دلیل دیگر این است که مونتاژ  بسیار سریع دارند. این باعث می شود که ساختمان باد و آب مقاوم تر شود. و از آنجایی که ساندویچ پانل ها نیز بلافاصله و بسیار سریع به یکدیگر متصل می شوند، پل های حرارتی هیچ شانسی ندارند. بنابراین ساندویچ پانل ها اجزای ساخت و ساز ایده آل برای ساختمان هایی مانند سوله ها، سالن های تولید کارخانه ها و ساختمان های انبار کارخانه ها هستند که عملکرد اقتصادی و ظاهر زیبایی در آنها مهم است. آنها نصب سریع و آسان را با نتیجه نهایی بادوام و کارآمد از نظر حرارتی ترکیب می کنند.

راه‌های ارتباطی با شرکت آرین مهد کاوش:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *