کاشی‌ پرسلان از کاشی‌های مدرن و لوکس موجود در بازار به حساب می‌آید که در عین زیبایی از دوام و کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار است. این کاشی ها دارای سطوح بسیار صاف و بدون تخلخل، براق و چشم و نواز هستند.کاشی‌های پرسلان و سرامیک هر دو متعلق به یک خانواده و دسته بندی هستند. این دو نوع کاشی از نظر ظاهری بسیار شبیه به یکدیگرند در حالیکه از نظر نوع فرآیند ساخت با یکدیگر متفاوت هستند. تا جایی این شباهت زیاد است که در اکثر موارد از اصطلاحات کاشی پرسلان و سرامیک به جای یکدیگر استفاده می‌شود. درواقع بسیاری از افراد به این نوع کاشی، سرامیک پرسلان نیز می‌گویند.

کاشی پرسلان کف

آنچه در این مقاله می آموزید:

کاشی پرسلان چیست؟

کاشی پرسلان از مخلوط خاک رس، ماسه و فلدسپات تولید می‌شود.  فلدسپات یک ماده معدنی طبیعی در گرانیت است. رس موجود مخلوط را تقویت می‌کند، در حالیکه فلدسپات ذوب می‌شود و تمام مواد را با هم ترکیب و آن را از کاشی‌های سرامیکی استاندارد چگال تر می‌‌سازد. کاشی پرسلان محکم تر (حدود 30 درصد محکم تر از گرانیت!) و مقاوم تر در برابر لکه می‌باشد. پخت این نوع کاشی در دمای حداکثر 1260 درجه سانتیگراد انجام می‌شود. دمای پخت بالاتر، آب بیشتری را خارج می‌کند و با ذوب شدن فلدسپات، کاشی به مراتب نفوذناپذیرتر خواهد بود. استاندارد آمریکایی که توسط TCNA (شورای کاشی آمریکای شمالی) تعیین شده نشان می‌دهد میزان جذب آب در کاشی‌های پرسلان باید کمتر یا برابر با 0.5٪ باشد. سرامیک پرسلان با استفاده از خاک رس خاص و سفید رنگ ساخته می شود و ماسه ریز آسیاب شده و فلدسپات نیز به این مخلوط اضافه ‌می‎گردد. این کاشی‌ها در دمای بالاتری نسبت به سرامیک پخته می‌شوند و این امر باعث می‌شود کاشی‌های پرسلان بسیار مقاوم‌تر باشد.

مزایا سرامیک پرسلان چیست؟

 • کاشی‌های پرسلان دارای استحکام بدنه بالایی هستند و همین امر باعث می‌شود احتمال ترک خوردگی کمتری داشته باشند.
 • این نوع کاشی مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی قوی دارد. از همین رو برای محیط‌هایی که مستعد لکه شدن هستند و نیاز به شستشوی مداوم دارند بسیار مناسب است.
 • در برابر نور خورشید و سایر عوامل محیطی تغییر رنگ نمی‌دهد. بنابراین برای استفاده در فضاهای خارجی بسیار مناسب است.
 • از آنجایی که این کاشی در برابر حرارت و آتش سوزی مقاومت بالایی دارد، می توان آن را در دسته بندی کاشی‌های ضدحریق قرار داد.
 • در صورت استفاده از سرامیک پرسلانی، انبساط و انقباض کمتری در کف‌ها به وجود می آید.
 • به علت مقاومت بالاتر، هزینه نگهداری آن به مراتب کمتر از سایرین است.
 • وجود سطح صاف و بدون تخلخل، این نوع کاشی را برای محیط‌های مستعد لکه و با رفت و آمد بالا مناسب تر نموده است. این نوع کاشی ظاهری بسیار لوکس و براق دارد.
 • مقاومت بالا در برابر یخ زدن و ذوب شدن، آن را به انتخابی عالی برای استفاده در فضاهای باز تبدیل کرده است.
کاشی پرسلان کف

معایب سرامیک پرسلان چیست؟

 • قیمت آن نسبت به قیمت سایر کاشی‌ها و سرامیک بیشتر است. از همین رو هزینه نصب آن نیز نسبت به سایر کاشی ها بالاتر می‌باشد.
 • نصب آن زیاد آسان نیست. به علت مقاومت بسیار بالایی که دارد، هنگام برش آن، به تجهیزات خاص و افراد متخصص نیاز است. این نوع از کاشی را عموما با تیغه الماس برش می‌دهند.
 • با وجود دوام بالاتر نسبت به سایر کاشی‌ها، اما گاهی دچار لب پر شدن (مخصوصا در لبه‌ها ) می‌شوند.
 • کاشی‌های پرسلانی وزن بالایی نسبت به سایرین دارند و این امر یکی از دلایل سختی کار با آنها می‌باشد. به علت بالا بودن وزن این نوع کاشی جابه‌جایی و حمل آن نیز دشوارتر است و نیاز به دقت بیشتری دارد.

کاربرد پرسلان کجاست؟

درباره محل‌های استفاده از سرامیک پرسلان محدودیت خاصی مواجه نیستیم. کاشی‌‌های پرسلانی را می توان در فضاهای داخلی و خارجی خانه، دیوارهای داخلی مجتمع‌های تجاری، کف‌ها، بسته به وزن کاشی روی دیوارها، املاک تجاری، هتل‌ها، کارخانجات صنعتی، ادارات، مراکز خرده فروشی و خصوصا در مناطق با رطوبت بسیار بالا مانند حمام، دستشویی، آشپزخانه و مناطق با تردد زیاد استفاده نمود.

کاشی پرسلان برای کف و دیوارها
کاشی پرسلان برای کف
کاشی پرسلان برای کف
کاشی پرسلان برای نما
کاشی پرسلان برای نما
کاشی پرسلان برای کف

سرامیک پرسلان برای نما

همانطور که بالاتر اشاره نمودیم، میزان جذب آب در سرامیک پرسلان بسیار کم است. این ویژگی مهم سرامیک پرسلان را به یکی از مطمئن‌ترین متریال‌های مورد استفاده برای نمای ساختمان تبدیل کرده است. میزان جذب آب کم این نوع کاشی باعث می‌شود که نمای ساختمان در برابر رطوبت، بارش باران و شرجی بودن هوا کاملا مصون باقی بماند. چه در مناطق سردسیر و پرباران و چه در مناطق گرمسیر دارای هوای شرجی می توان با خیال راحت از سرامیک پرسلان برای نما استفاده نمود.

سرامیک پرسلان برای کف

باتوجه به اینکه سرامیک پرسلان مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی قوی و جذب آب کمی نیز دارد، استفاده از آن برای کف به شدت مورد استقبال سازندگان قرار گرفته است. این نوع کاشی برای محیط‌های مرطوبی مثل حمام، دستشویی و آشپزخانه که به صورت مداوم شسته می‌شوند بسیار مناسب است. برای محیط‌های مستعد لک شدن و نیازمند به شستشوی زیاد دارند این نوع کاشی یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد.

به علت کیفیت بسیار بالای سرامیک پرسلان، ما در آرین مهدکاوش برای بسیاری از پروژه‌های خود از آن استفاده می‌نماییم. در صورت تمایل می‌توانید از نمونه پروژه‌هایی مثل بازسازی ساختمان آریا و پروژه  کارخانه یخچال سازی دیپوینت دیدن فرمایید.

پرسلان فول بادی

۱- پرسلان فول بادی

کاشی‌های پرسلانی که در تمام بدنه و سطح دارای رنگ و بافت یکسان هستند را  فول بادی می‌نامند. از آن جایی که رنگ و بافت در سرتاسر این مدل همگن است، خط و خش موجود بر روی سرامیک پرسلان فول بادی قابل رویت نخواهد بود. در این کاشی، رنگ‌ها و طرح‌ها بین سطح و بدنه کاشی هماهنگ است. این نوع کاشی هیچ لعاب سطحی ندارد و فقط همان رنگدانه‌ها در کل بدنه وجود دارند. به طور کلی اگر محل استفاده از این کاشی یک منطقه پر رفت و آمد است و احتمال ایجاد خط و خش وجود دارد، کاشی فول بادی ممکن است بهترین گزینه شما باشد زیرا عیوب را به خوبی پنهان می‌کند. با این حال، سرامیک پرسلان فول بادی محدودیت‌های خود را دارد و به طور کلی فقط در رنگ‌های ثابت یا الگوهای ساده و ثابت یافت می‌شود. این کاشی‌ها را می‌توان به کاشی‌های مات، صیقلی و لعاب دار تبدیل کرد. قیمت پرسلان فول بادی مقداری بیشتر از سایرین است. جذب آب کم و دوام بالا، این نوع کاشی را مناسب استفاده در محیط‌هایی مثل حمام و دستشویی کرده است.

پرسلان بدنه رنگی

۲- پرسلان بدنه رنگی

برخلاف سرامیک فول بادی که بدنه و سطح آن یک رنگ بودند، این نوع کاشی دارای یک طیف رنگ جزئی در بدنه و سطح خود است. کاشی پرسلان بدنه رنگی از طریق رنگ آمیزی بدنه کاشی با غالب ترین رنگدانه لعاب سطح ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، سرامیک مانند یک کاشی لعابدار استاندارد دارای بافت یا الگوی تزیینی روی سطح خواهد بود، در حالی که بدنه یک رنگ ثابت دارد.

پرسلان مات یا بدون لعاب

۳- پرسلان مات یا بدون لعاب

کاشی‌های پرسلانی خام که پس از پخت در کوره به شکل طبیعی تولید می‌شوند، به کاشی‌های پرسلانی بدون لعاب معروف هستند. پس از پخت در کوره هیچ اقدام دیگری روی این نوع سرامیک پرسلان صورت نمی‌گیرد. کاشی پرسلان بدون لعاب به دلیل داشتن سطح مات ظاهر طبیعی‌تری دارند. این سری از کاشی‌ها نسبت به کاشی‌های لعاب‌دار ارزان‌تر هستند و در برابر لغزش مقاومت بیشتری نسبت به مدل لعاب‌دار دارند. از طرفی احتمال لکه شدن این نوع کاشی بیشتر از مدل لعاب دار است و سخت تر تمیز می‌شود.

پرسلان لعاب‌دار

۴- پرسلان لعاب‌دار

بعد از پخت کاشی‌های پرسلانی و خروج از کوره، یک پوشش لعاب‌دار روی آن اعمال می‌گردد. به دلیل استفاده از لعاب، این کاشی‌ها مقاوم تر و غیر قابل نفوذ می شوند. این نوع کاشی سطح براق تری نسبت به سایرین دارد و بیشتر برای پوشش دیوارها از آن استفاده می‌گردد. کاشی‌های‌ پرسلان لعاب‌دار نسبت به کاشی‌های بدون لعاب در برابر لکه شدن مقاوم‌تر هستند و راحت‌تر تمیز می‌شوند. قیمت سرامیک پرسلان لعاب‌دار از نمونه بدون لعاب آن بیشتر است. این نوع کاشی هنگام خیس شدن بسیار لیز می‌شود. کاشی‌های پرسلان لعاب‌دار بیشتر از کاشی‌های بدون لعاب مستعد شکستن و لب‌پر شدن هستند.

پرسلان صیقلی

۵- پرسلان صیقلی

کاشی‌های پرسلانی را پس از پخت از کوره بیرون می آورند و آن را صیقل می‌دهند. فرآیند ساخت کاشی‌های پرسلانی صیقلی و لعاب‌دار با یکدیگر متفاوت است و نباید آن ها را با یکدیگر اشتباه گرفت. کاشی‌های پرسلانی صیقلی با استفاده از نمک‌های محلول، تحت یک فرآیند صیقل کاری دقیق قرار می‌گیرند. به‌طوری‌که کاشی به‌ خوبی تراشیده و صاف می‌شود تا درخشندگی بسیار بالایی داشته باشد. تقریباً مشابه سنگ مرمر، گرانیت و غیره.

پرسلان دبل شارژ

۶- پرسلان دبل شارژ

این کاشی‌های پرسلانی می توانند صیقلی، نیمه صیقلی، لعاب دار یا مات باشند. فرآیند ساخت شامل ادغام دو نوع خاک رس برای ایجاد طرح‌های منحصر به فرد در این نوع از کاشی است. کاشی‌های دبل شارژ با فشار دادن دو لایه پودر تولید می‌شوند. کاربرد این مدل معمولا در کف‌ها می‌باشد. کاشی پرسلان دبل شارژ، دارای دو لایه می‌باشد. در این کاشی‌ها لایه رویی توسط یک کاشی مشابه شیشه‌ای پشتیبانی می‌شود تا پایه‌ای قوی ایجاد کند. لایه فوقانی متشکل از دو نوع رنگدانه است تا طراحی دو رنگ را در حین ساخت ایجاد نماید. اگر از کناره به این کاشی نگاه کنید، تفاوت دو لایه را مشاهده خواهید کرد. تفاوت اصلی سرامیک پرسلان دبل شارژ و سرامیک صیقلی در آماده‌سازی سطح و طراحی روی کاشی‌ها است.

پرسلان بافت دار

۷- پرسلان بافت دار

این کاشی‌ها دارای بافت بسیار زیاد و به تقلید از بافت سنگ تولید می‌شوند. از این نوع کاشی عمدتاً به منظور پوشش دیوار خارجی استفاده می‌گردد.

قیمت کاشی پرسلان

سرامیک‌های پرسلان در ابعاد مختلف و برای کاربری‌های متفاوتی تولید می‌شوند. هر کارخانه، ابعاد مختلفی از سرامیک‌های پرسلان را تولید می‌نمایند. ابعاد ۵۰ *۵۰، ۶۰ *۶۰ و ۱۰۰*۱۰۰  از رایج‌ترین و پرفروش‌ترین ابعاد این نوع کاشی هستند. هر سازنده بر اساس متراژ مورد نظر محل ساخت و کاربری خود از ابعاد مختلف سرامیک پرسلان استفاده می‌نماید. با توجه به اینکه کارخانه‌ها از مواد اولیه و روش‌های تولید مختلفی استفاده می‌نماید، قیمت کاشی پرسلان در هر کارخانه با دیگری متفاوت خواهد بود. با توجه به تغییرات مداوم قیمت مواد اولیه و هزینه‌های ساخت و لعاب، قیمت کاشی‌های پرسلان نیز ثابت نبوده و مدام در حال تغییر است. از این رو در این‌جا نمی‌توان قیمت دقیقی برای این محصول مشخص نمود.

اما جای نگرانی نیست! با توجه به اینکه شرکت آرین مهدکاوش در زمینه تامین متریال و تجهیزات نیز فعالیت دارد، شما می‌توانید پروژه عمرانی خود را به تیم ما بسپارید تا ارزان‌ترین قیمت سرامیک پرسلان را از باکیفیت‌ترین برندها برای پروژه شما تهیه نماییم.

هزینه نصب کاشی پرسلان چقدر است؟

هزینه لازم برای نصب کاشی پرسلان با توجه به مدل انتخابی و اندازه پروژه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. این هزینه نصب بر اساس اندازه پروژه، بستگی زیادی به متراژ پروژه بر حسب واحد مترمربع دارد. مناطق وسیع‌تر به کاشی‌ها و ساعت‌های کار بیشتری برای نصب نیاز دارند و هزینه بیشتری خواهند داشت. عوامل زیادی از جمله: نوع سرامیک، اندازه، محل نصب و غیره بر هزینه کلی نصب سرامیک پرسلان تأثیر می‌گذارند.

نصب کاشی پرسلان

نحوه نصب کاشی پرسلان

برای نصب کاشی‌های پرسلان معمولاً از دوغاب سیمان استفاده می‌شود . دوغاب یک ترکیب نسبتا غلیظ از سیمان و آب است که عمدتا برای درزگیری کاشی‌ها استفاده می‌گردد. جذب آب بسیار پایین کاشی‌های پرسلان ممکن است باعث شود پیوستگی مناسبی بین دوغاب سیمان و کاشی برقرار نگردد. برای رفع این مشکل روش‌های مختلفی مثل اسکوپ کردن کاشی، افزودن چسب بتن به ترکیب دوغاب، آغشته کردن چسب به پشت کاشی و کشیدن ماله دندانه دار روی دوغاب اشاره کرد. البته می‌توان بعد از دوغاب ریزی، ترکیبی از چسب بتن و شیرابه سیمان تهیه نمود و به صورت یک دست روی دوغاب ریخت تا پیوستگی بهتری بین کاشی‌های پرسلانی ایجاد گردد. برای نصب هر متر مربع سرامیک پرسلان به چیزی حدود ۲.۵ تا ۳.۵ کیلوگرم چسب نیاز است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *